The ZKTeco ProFace X is an outdoor and vandal-resistant facial recognition terminal with ultra-large facial template capacity. Standard 30,000 facial templates (100,000 maximum optional), 0.3 second recognition, IP68 dust and waterproof, IK04 protection. Includes ONVIF and SIP protocols for video intercom and surveillance integration.
The ProFace X is ZKTeco’s outdoor facial recognition terminal designed to handle a wide range of deployment scenarios. Powered by a customised CPU running ZKTeco’s facial recognition algorithm, with a microwave detector that wakes the terminal when a user approaches.
| Feature | Specification |
|---|---|
| Face Capacity | 30,000 (1:N) ; 100,000 (Optional) |
| Palm | 5,000 |
| Users / Card Capacity | 50,000 |
| Transaction Capacity | 1,000,000 (Optional 2,000,000) |
| User Photo Capacity | 30,000 |
| Event Photo Capacity | 10,000 |
| Compatibility | Security Relay Box Wiegand / RS485 Slave Reader with FP / RFID / Barcode / QR-code |
| Software: ZKBio CVSecurity / ZKBioTalk | Mobile App: ZSmart (Optional) |
| Hardware | 1GHz Dual Core Customized Computer Vision CPU 1G RAM / 8G Flash 8" (400lux) IPS Touch LCD 125KHz EM Reader / 13.56MHz MF (Optional) 2MP WDR Low Light Camera Adjustable Light brightness LED Hi-Fi Voice Microphone Distance Detection Sensor Reset Button and Tamper Switch |
| access control Interface | Lock Relay Output / Alarm Output / Auxiliary Input / Exit Button / Door Sensorr |
| Special Function | IP68 & IK04 0.3s High Speed Face Verification Live Face detection Communication Https Encrypted Optional Event Snapshot Video intercom ONVIF Protocol (Compatible with Profile S, Profile T, Profile G, Profile C, Profile Q & Profile A) SIP ProtocoI (Compatible with VT07-B01,Optional) |
| Standard Function | Access Levels, Groups, Holidays, DST, Duress Mode (Password), Anti-Passback, Record Query, Custom Wallpaper & Screen Saver, Tamper Switch Alarm |
| Communication | TCP / IP / Wiegand Input / Output / Wi-Fi (Optional) / RS485* / RS232* |
| ADDITIONAL INFO | |
| Algorithm | ZKFace 3.9 & ZKPalm 12.0 (Customized) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 60°C (-22°F~ 140°F) |
| Operating Humidity | ≤ 93% |
| Storage Temperature | -40°C ~ +65°C |
| Storage Humidity | ≤ 93% |
| Net Weight | 853 g |
| Dimension | 227 * 143 * 26 mm (L*W*D) |
| POWER | |
| Operating Voltage | 12V DC |
| Current Draw | < 2,000 mA |
We’re a Licensed Security Company!
NZTeco Limited is officially licensed under the Private Security Personnel Licensing Authority (PSPLA).
License Number: 24-121944
License Classes: Security Technician & Security Consultant
Expiry Date: 22-11-2029
What does this mean?
It confirms that we meet the legal standards to provide professional and secure services in New Zealand, ensuring your peace of mind and trust in our solutions.
Being licensed ensures compliance with industry regulations, ethical practices, and accountability in delivering Access Control, CCTV, and other security solutions.
For more about the PSPLA and why choosing a licensed provider matters, visit the official PSPLA information page: https://www.pspla.govt.nz/ (opens in a new tab).
