The ZKTeco SpeedFace-V5L[TI] is a fingerprint, face, palm and QR code verification terminal with body temperature detection and mask detection. Recognition distance for temperature measurement is 30 cm to 120 cm with +/- 0.3 degree C accuracy. Suits indoor screening at hospitals, factories, schools and commercial buildings without wind or direct sunlight.
The SpeedFace-V5L[TI] is the thermal imaging variant of the SpeedFace-V5L Series. Combines visible light facial recognition with body temperature detection and mask detection at the door, sized for indoor use without direct sunlight or wind.
| Display | 5” touch screen |
|---|---|
| Face Capacity | 6,000 |
| Palm Capacity | 3,000 |
| Fingerprint Capacity | 6,000 (Standard); 10,000 (Optional) |
| Card Capacity | 10,000 |
| Transactions | 200,000 |
| Operation System | Linux |
| Standard Functions | ADMS, T9 Input, DST, Camera, 9-digit User ID, Access Levels, Groups, Holidays, Anti- passback, Record Query, Tamper Switch Alarm, Multiple Verify Modes. |
| Hardware | 900MHz Dual Core CPU, Memory 512MB RAM / 8G Flash, 2MP WDR Low Light Camera, Adjustable Light Brightness LED |
| Communication | TCP/IP, WiFi (Optional), Wiegand input/output, RS485 |
| access control Interface | 3rd Party Electric Lock, Door Sensor, Exit Button, Alarm output, Auxiliary Input |
| Optional Function | 13.56MHz IC Card (MF) |
| Facial Recognition Speed | ≤1s |
| Biometrics Algorithms | ZKFace V5.8 & ZKFinger V10.0 & ZKPalm V12.0 |
| Power Supply | 12V 3A |
| Working Humidity | 10% – 90% |
| Working Temperature | 16°C ~ 35°C (60.8°F ~ 95.0°F) |
| Dimensions(W*H*D) | 92.0 * 262 * 23.5 (mm) |
| Supported Software | ZKBioAccess |
We’re a Licensed Security Company!
NZTeco Limited is officially licensed under the Private Security Personnel Licensing Authority (PSPLA).
License Number: 24-121944
License Classes: Security Technician & Security Consultant
Expiry Date: 22-11-2029
What does this mean?
It confirms that we meet the legal standards to provide professional and secure services in New Zealand, ensuring your peace of mind and trust in our solutions.
Being licensed ensures compliance with industry regulations, ethical practices, and accountability in delivering Access Control, CCTV, and other security solutions.
For more about the PSPLA and why choosing a licensed provider matters, visit the official PSPLA information page: https://www.pspla.govt.nz/ (opens in a new tab).
